Свій приватний будинок
Стати власником приватного будинку зараз може практично будь-хто: можливостей стільки, що людям важко вибрати. Можна побудувати будинок своїми руками, звернутися до будівельної фірми, купити готовий будинок чи зруб. Можна навіть замовити будівництво будинку під ключ, якщо фінансові можливості дають змогу.
Вибір матеріалу
Але ось з вибором матеріалу важко багато забудовників. Наприклад, як вирішити: звести дерев'яний будинок або цегляний? Цегла і дерево - матеріали класичні, відомі в Росії багато століть, але зараз їх асортимент став багатшим у багато разів. Цегла в будівництві використовують червоний (керамічний), білий (силікатний), вапняковий та ін. Затребуваний навіть глиняний «сирець», але області застосування різні. Щодо деревини, будматеріалів з неї сьогодні безліч. І все ж таки з цегли в Росії побудовано більше половини житлових будинків. Тут коротко скажемо про деякі властивості цегли, необхідні для будівництва надійного будинку.
Міцність
Ключовий показник – міцність або здатність цегли витримувати навантаження. Позначається маркуванням від М 75 до М 300. Маса цегли безпосередньо пов'язана з його міцністю: що міцніше, то важче. Для влаштування фундаменту малоповерхових будівель зазвичай беруться марки М 150-175, а для стін М 100-125.
Морозостійкість
Не менш важливою є морозостійкість, що позначається маркуванням F: цегляні стіни повинні витримувати замерзання та танення вологи без утворення помітних тріщин. Цифра поруч із літерою показує, скільки разів матеріал може замерзнути та відтанути без пошкоджень. Вибір цегли за цим показником (від F15 до F100) залежить від кліматичних умов, але F50 використовується в більшості російських регіонів.
Наступний важливий параметр – водопоглинання. Силікатна цегла вбирає вологу активніше (від 15%), керамічна – меншою мірою (6-14%). Від рівня водопоглинання залежить зносостійкість.
Теплопровідність
Багато хто вважає, що цегляний будинок важко зробити теплим. Це також залежить від виду виробів. Навряд чи варто будувати будинок із силікатного матеріалу, а ось керамічна цегла зберігає тепло по максимуму.
Низька теплопровідність - одна з властивостей пустотілої (щілинної) цеглини (до 45% порожнин). З цієї причини, а також через невисоку вартість, він популярний у приватних забудовників. Однак зводити весь будинок з пустотілої цегли не варто: матеріал не дуже міцний. Для несучих стін та інших конструкцій, що витримують високі навантаження, він не підійде. З успіхом можна застосовувати пустотіла цегла для перегородок, веранд, полегшених конструкцій, різних господарських приміщень та огорож.
Основними перевагами цегли вважаються міцність та вогнестійкість, доступна ціна. При сучасному багатстві вибору даного матеріалу на ринку цегляні будинки можуть коштувати дешевше, ніж дерев'яні. Далі коротко розглянемо переваги та недоліки основних видів будівельної цегли – керамічної (червоної) та силікатної (білої).
Керамічна цегла
У виробництві керамічної цегли частіше застосовують два основних способи. Перший – пластичне формування (формування із сирої глини з наступним випалом у печі). Ця технологія вважається класичною. Застосовується ширше, ніж другий спосіб – напівсухе пресування. В останньому випадку цегла формується з вологої (не сирої) подрібненої глини. Такі вироби виглядають більш рівними та акуратними, але гірше протистоять накопиченню вологи. Саме так виготовляють зараз пустотіла цегла.
Поризована цегла
Поризована цегла, часто звана «теплою керамікою», теж популярна у забудовників: її теплопровідність майже вдвічі нижча, ніж у звичайної керамічної. Ця якість виробу досягається за рахунок додавання наповнювачів, що швидко вигорають, тому при будівництві будинків можна обходитися без утеплювачів. Необхідність утеплення залежить не тільки від товщини стіни, а й від коефіцієнта теплопровідності цегли: цей показник визначається щільністю, пустотою та пористістю виробу. Рівень теплопровідності відрізняється у різних виробників, тому треба враховувати особливості клімату та можливі витрати на опалення. У центральних районах Росії можна збудувати будинок з товщиною стін 380 мм без утеплення, але це збільшить витрати на опалення. При товщині 640 мм додаткове утеплення не потрібно. У будь-якому разі остаточне рішення залишається за забудовником. До переваг керамічної цегли можна віднести:
1) екологічність;
2) здатність зберігати тепло максимально;
3) стійкість до низьких температур;
4) високу міцність;
5) можливість зведення досить складних конструкцій.
Також керамічна цегла відрізняється низьким водопоглинанням. Застосовувати його в будівництві можна дуже широко: будувати стіни та перегородки, цоколі та димарі, огорожі, альтанки тощо. Мінуси матеріалу зазвичай пов'язані з використанням низькоякісної сировини під час виробництва. Це порушена геометрія виробів, вапняні вкраплення (накопичують вологу), білі розлучення (висоли). Останні можуть виникати як через шлюб у самих виробах, так і через недотримання технології будівельниками – наприклад, розчин низької якості.
Сілікатна цегла
Тепер про силікатну цеглу. Даний вид виготовляють із суміші вапна з кварцовим піском. У нашій країні він застосовується у будівництві дуже давно і часто: у багатьох містах є мікрорайони, майже повністю збудовані із силікатної цегли. Будинки з нього стоять вже понад півстоліття, а забудовники продовжують активно використовувати матеріал у зведенні нових будівель різного типу.
Звичайно, силікатна цегла має і помітні мінуси. Наприклад, погано тримає тепло, але добре накопичує вологу. Ці властивості роблять недоцільним його застосування без зовнішньої обробки та ретельного утеплення. Дані проблеми вирішуються за допомогою сучасних видів зовнішнього оздоблення будівель: навісних фасадів, облицювання (облицювальна цегла, фасадна плитка та ін), сайдинга і т.д. Але і переваги виробів безсумнівні: чудова морозостійкість, міцність та рівна геометрія майже в будь-яких умовах. Стіни із силікатної цегли стійкі, так що підтримуючі конструкції при їх зведенні застосовуються рідко.